Rehabilitacja po udarze mózgu
Tylko zapewnienie profesjonalnej opieki medycznej daje szansę na przywrócenie pacjentowi sprawności. Nie ma znaczenia czy stopień upośledzenia ruchu jest znaczny, czy lekki, rehabilitacja po udarze powinna być przeprowadzana obligatoryjnie, ponieważ bezczynność może być przyczyną rozwoju powikłań takich jak zakrzepica żył głębokich czy powstawanie odleżyn.
U osób, u których niedokrwienie mózgu spowodowało brak możliwość aktywnego uczestnictwa w rehabilitacji, zalecane są ruchy bierne, które zapobiegają powstawaniu odleżyn i przykurczy.
Podczas procesu rehabilitacji nieoceniona jest pomoc psychologa. Niejednokrotnie osoby, które przeszły udar niedokrwienny mózgu od nowa muszą uczyć się najprostszych czynności, takich jak przełykanie czy mówienie. Znaczne upośledzenie funkcji może być przyczyną depresji, dlatego proces rehabilitacji jest złożony i przebiega we współpracy specjalistów z różnych dziedzin, by utrzymać pacjenta w dobrym samopoczuciu. Istotne znaczenie ma wybór ośrodka rehabilitacji. Na terenie Katowic warto zapoznać się z ofertą kliniki neuro-care.
Szansa na powrót do zdrowia
Rehabilitacja daje szansę na powrót do zdrowia, a czas jej trwania uzależniony jest od różnych czynników i stopnia upośledzenia funkcji ruchowych organizmu. Czasami pacjenci przykuci do łózka, podnoszą się po kilku miesiącach i są zdolni do samodzielnego funkcjonowania. W innych przypadkach proces ten jest znacznie dłuższy. Tylko wytrwałość stanowi gwarancję udanej rekonwalescencji.