Choroba Parkinsona. Skąd się bierze i jak jej przeciwdziałać?
- Szczegóły
Choroba Parkinsona jest rodzajem schorzenia neurodegeneracyjnego. Oznacza to, że powstaje na skutek postępującego niszczenia komórek nerwowych, które tworzą konkretne struktury w naszym mózgu. Parkinson uderza w komórki budujące układ pozapiramidowy, czyli ten, który odpowiada za kontrolę ruchów całego ciała. Chorzy na Parkinsona mają charakterystyczne objawy takie jak: drżenie mięśni, niestabilność postawy czy spowolnienie ruchów.
Na tę chorobę cierpiał między innymi Jan Paweł II i Johnny Cash. Dotyka ona zazwyczaj osób, które przekroczyły 58 rok życia, jednak coraz częściej lekarze diagnozują ją już u 30-40 latków.
Najczęstsze objawy choroby Parkinsona
W powszechnej świadomości choroba Parkinsona jest kojarzona z drżącą ręką, bo to jej najbardziej symboliczny objaw. Jednak ponad 30% chorych w ogóle nie ma tego rodzaju problemów, o wiele częstszym objawem jest spowolnienie ruchów. Charakterystyczna jest asymetryczność tego spowolnienia. Chory gorzej operuje jedną ręką i nogą. Wczesnym objawem choroby Parkinsona jest często cicha, ledwo słyszalna mowa, problemy z pisaniem i spokojnym snem.
Przyczyny choroby Parkinsona
Przyczyny choroby Parkinsona są do dziś nieznane. Wiemy na pewno, że pewien bliżej nieokreślony czynnik środowiskowy musi wywoływać proces zaniku grup komórek mózgowych. Następuje powolna degeneracja neuronów prowadząca do problemów z motoryką ciała. Specjaliści podejrzewają, że czynnikiem wywołującym ten proces może być jakiś rodzaj zanieczyszczenia wdychanego z powietrzem albo przyjmowanego z jedzeniem (jedna z hipotez mówi, że mogą mieć na nią wpływ chemiczne środki ochrony roślin).
W konsekwencji obumierania pozapiramidowych komórek mózgowych dochodzi do zmniejszenia produkowanej przez nie dopaminy. Jest to istotny neuroprzekaźnik, który odpowiada za przekazywanie informacji między różnymi sferami mózgu. Niewystarczająca ilość dopaminy prowadzi do wystąpienia charakterystycznych objawów związanych z zaburzeniami ruchowymi.
Leczenie choroby Parkinsona
Obecnie najczęściej stosowanym leczeniem jest podawanie pacjentom specjalnego aminokwasu, który w naszym mózgu zmienia się w dopaminę. Jest to Lewodopa, a regularne przyjmowanie tego leku powoduje zmniejszenie uciążliwych objawów. Chory powinien mieć zapewnioną odpowiednią ilość aktywności fizycznej i rehabilitację. Powinien ograniczyć ilość spożywanego białka, gdyż zmniejsza ono wchłanianie Lewodopy. Ciekawostką jest też fakt, że ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona jest zdecydowanie mniejsze u kawoszy. Regularne spożywanie kofeiny jest zalecane także chorym.