Poradnia Ortopedyczna
Ortopedia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad oraz urazów układu kostno-stawowo-mięśniowego. Obejmuje również zapobieganie wystąpieniu patologii tego układu. Lekarzem tej specjalności jest ortopeda.
Ortopedia jest działem medycyny zajmującym się profilaktyką oraz leczeniem wrodzonych i nabytych zaburzeń narządu ruchu. Początkowo głównym jej zadaniem było kształtowanie poprawnej budowy ciała. Dzięki wprowadzaniu coraz nowocześniejszych technik diagnostycznych oraz metod leczenia zachowawczego czy operacyjnego, zakres jej działania uległ znacznemu rozszerzeniu. Leczenie obejmuje:
- wady wrodzone;
- zmiany zapalne i zwyrodnieniowe;
- nowotwory;
- uszkodzenia urazowe;
- wszystkie inne choroby upośledzające strukturę i funkcję narządu ruchu.
W czasie leczenia należy mieć na uwadze, że jego podstawowym celem jest przywrócenie pełnej sprawności chorego oraz zapobieganie trwałemu kalectwu. Wielokrotnie wymaga współpracy z innymi specjalistami, np. neurologiem, reumatologiem czy fizjoterapeutą.
Leczenie chorób ortopedycznych zawsze musi być kompleksowe i poza zabiegiem operacyjnym wymaga długotrwałego oraz systematycznego usprawniania. Uzupełnieniem jest zaopatrzenie ortopedyczne, czyli odpowiednio i indywidualnie dobrany sprzęt ortopedyczny. Pacjent powinien być poinformowany nie tylko o celach i planach terapii, ale także o jej ewentualnych skutkach ubocznych. Lekarz ortopeda zajmuje się również leczeniem chorób i patologii pojawiających się w przebiegu innych chorób ogólnoustrojowych, najczęściej wad wrodzonych.
W razie konieczności ortopeda zaleci wykonanie dodatkowych badań. Zazwyczaj jest to badanie RTG, tomografia komputerowa badanie USG czy rezonans magnetyczny. Tego typu badania dają obszerniejszy pogląd na struktury i tkanki ciała pacjenta, dzięki czemu lekarz będzie w stanie prawidłowo zdiagnozować dolegliwość oraz zróżnicować ją z innymi, dającymi podobne objawy.