Objawy wzrokowe

U około 20% chorych pierwszym objawem świadczącym o chorobie może być tzw. pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego (ból gałki ocznej, nagła utrata widzenia w jednym oku, lub też pogorszenie widzenia – widzenie jak przez mgłę, zaburzenia postrzegania kolorów). Bardzo niepokojącym objawem jest podwójne widzenie (np. przy patrzeniu w jedną stronę) zanikające po przysłonięciu jednego oka.

Objawy ogólne

Do objawów ogólnoustrojowych należy uczucie zmęczenia i osłabienia. Pojawiają się one zarówno na początku choroby, jak i po dłuższym czasie jej trwania. Wynik rezonansu magnetycznego często uwidacznia wiele „starych” zmian demielinizacyjnych świadczących o tym, że choroba zaczęła rozwijać się już jakiś czas temu – przed pojawieniem się pierwszego rzutu. Kolejnym objawem ogólnym występującym w początkowej fazie stwardnienia rozsianego, jest depresja. Badania potwierdzają, że najczęściej dotyka ona osób przed 35 rokiem życia, w 5 pierwszych latach choroby.

Zaburzenia czucia

Pogorszenie czucia, zdrętwienie lub utrata czucia dotyczy zwykle konkretnej części ciała – jednej stopy lub obu, ręki, połowy twarzy lub połowy całego ciała. Zależy to od tego, które części dróg czuciowych są uszkodzone przez SM – te w mózgu, czy w rdzeniu kręgowym. Zajęte mogą być również pojedyncze nerwy. Można stracić odczuwanie ciepła i zimna – poparzyć się gorącą wodą i wcale tego nie czuć; albo odwrotnie – odczuwać pieczenie lub palenie jak przy oparzeniu na całkowicie nie zmienionej skórze. Bardzo często chorzy skarżą się na drętwienia lub mrowienia różnie rozmieszczone – zazwyczaj w obrębie nóg, rąk albo opasujące na tułowiu. Charakterystycznym objawem SM jest uczucie jakby przechodzenia prądu przez kręgosłup przy przygięciu głowy do mostka.

Objawy ruchowe

Łagodne objawy zaburzeń ruchowych to np. uczucie osłabienia kończyny górnej – przedmioty wypadają z ręki, ręka męczy się łatwo, są problemy z pisaniem. Jeśli objawy dotyczą kończyny dolnej, pacjenci skarżą się na pogorszenie chodu, uczucie „ciężkiej” lub sztywnej nogi, opadanie stopy, problemy z chodzeniem po schodach, niemożność chodzenia na palcach lub piętach, męczenie się nogi przy chodzeniu. Razem z zaburzeniami chodu pojawiają się zaburzenia równowagi, ale mogą one wystąpić bez niedowładów. Chorzy zgłaszają, że chodzą jakby byli pijani, boją się upadków. Bardzo często objawom tym towarzyszą zawroty głowy.
Jeśli osłabienie kończyny jest poważne i dochodzi do niedowładu lub porażenia, pacjent zwykle szybko trafia do neurologa. Jeśli łagodne, osoba chorująca na SM często latami wędruje od gabinetu do gabinetu, lecząc kolejne objawy choroby.

Inne objawy

W SM mogą pojawić się wszystkie objawy jakie zna neurologia: zawroty głowy, nagłe wystąpienie niedowładu nerwu twarzowego z asymetrią twarzy, pojawienie się naglącego parcia na mocz albo uczucie jego zatrzymania i kłopoty z oddaniem moczu to jednie część z wielu znanych symptomów SM.

Postępowanie

Gdy pojawią się niepokojące objawy trzeba jak najszybciej trafić do lekarza neurologa. Objawy pierwszego rzutu mogą samoistnie ustąpić w ciągu kilku dni lub miesiąca. Dla lekarza neurologa to bardzo ważny okres, gdyż wykrywa w badaniu szereg nieprawidłowych objawów np. oczopląs, którego po ustąpieniu rzutu już nie zaobserwuje. Pacjenci także bagatelizują objawy uważając, że skoro ustąpiły to nie było to nic ważnego. Tymczasem choroba rozwija się w ukryciu. Diagnoza się opóźnia, a co za tym idzie, opóźnia się skuteczne leczenie. Wczesne rozpoczęcie leczenia chroni przed niepełnosprawnością. Neurolog stawia diagnozę w oparciu o bardzo dokładne badanie neurologiczne, zaleca badania laboratoryjne, badanie dna oka, wykonanie rezonansu magnetycznego, badanie potencjałów wywołanych, a w razie konieczności wykonanie punkcji lędźwiowej. Czasem potrzebne są konsultacje specjalistyczne (np. laryngologiczna). Ważne by pamiętać, że rozpoznanie SM przy obecnych możliwościach leczenia nie jest już wyrokiem dla pacjentów.