O chorobie Parkinsona

Kto najczęściej choruje na chorobę Parkinsona?

Mężczyźni chorują na chorobę Parkinsona częściej niż kobiety.
Częstość występowania wyraźnie rośnie z wiekiem, wśród osób w wieku powyżej 65 lat dotkniętych chorobą jest aż 1-2% całej populacji. Średni wiek zachorowania przypada na 58 r. ż.


Mam 40 lat – czy mogę chorować na Parkinsona?

Tak, mówimy wtedy o wczesnym wieku zachorowania.
U około 5-10% chorych pierwsze objawy występują znacznie wcześniej – jeszcze przed ukończeniem 50 r. ż. Zdarzają się przypadki tzw. młodzieńczej choroby Parkinsona, gdy chorują na nią osoby przed 20 r. ż. Młodzieńcza choroba Parkinsona rozwija się bardzo rzadko, najczęściej w wyniku choroby genetycznej


Co powoduje chorobę Parkinsona?

Choroba ta należy do chorób neurozwyrodnieniowych, czyli takich, w których dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych i ich zaniku. Główne objawy są spowodowane zanikiem komórek wytwarzających dopaminę w tzw. substancji czarnej w mózgu (dopamina jest ważnym neuroprzekaźnikiem mózgu). Jest to miejsce znajdujące się w jądrach podkorowych w mózgu. Nazwa powstała stąd, że obszar ten na przekroju mózgu ma ciemny, czarny kolor. Gdy liczba komórek produkujących dopaminę spadnie o około 80%, u chorego pojawiają się pierwsze objawy choroby.

Przyczyny choroby Parkinsona nie są dokładnie znane. Istnieją rzadkie przypadki genetycznej choroby spowodowanej uszkodzeniem jednego genu, np. „parkin”. W pozostałych przypadkach podejrzewa się złożone oddziaływania genetyczno-środowiskowe.