Bóle głowy związane z zatokami

Objawy

Zatoki to przestrzenie powietrzne wyścielone błoną śluzową, komunikujące się z nosem w kościach twarzy wokół nosa. Wyróżniamy zatoki czołowe, szczękowe, sitowe i klinowe. Błona śluzowa tych zatok może ulec zmianom zapalnym, spowodować obrzęk i zamknięcie ujścia zatoki do nosa. W przewlekłych zmianach zapalnych zatok, mogą tworzyć się polipy i torbiele.
Bóle związane z zapaleniem zatok często obejmują okolice oczu, policzków i czoła. Może towarzyszyć im uczucie napięcia, ucisku. Nasilają się przy pochyleniu głowy do przodu lub podczas leżenia. Czasem ból występuje również w obrębie górnych zębów.

Przyczyna

Ból wywołują ostre lub przewlekłe stany zapalne zatok.

Diagnostyka

Postawienie diagnozy nie jest niestety łatwe. Bóle mogą naśladować inne dolegliwości, np. migrenę. Co więcej bóle zatok często współistnieją z migreną. W wielu przypadkach konieczne są konsultacje różnych specjalistów – laryngologa, stomatologa. Z badań diagnostycznych wykonuje się rentgen głowy lub też rezonans magnetyczny/tomografię zatok – obecnie coraz częściej stosowane ze względu na większą dokładność). W niektórych przypadkach konieczna jest endoskopia.

Leczenie

W ostrych stanach zapalnych często konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Pomocne mogą być również wziewne sterydy, gdyż pomagają zmniejszyć obrzęk śluzówek. Niestety w części przypadków konieczna jest interwencja chirurgiczna.