Napięciowe bóle głowy

Feeling awful headache.Objawy

Napięciowe bóle głowy są jednymi z najczęściej występujących. Ból charakteryzuje się stałym nasileniem, obejmuje całą głowę a w szczególności okolice skroni i potylicy. Czasem pacjenci opisują uczucie zaciskającej się obręczy wokół głowy.
Ból może trwać od kilkunastu minut do kilku dni i pojawiać się kilka razy w miesiącu. W cięższych przypadkach jest codziennym bólem głowy.

Przyczyna

Patogeneza tego typu bólów głowy nie jest dokładnie poznana. Uważa się, że powstają w wyniku nadmiernego napięcia mięśni (przykurczy mięśni) w obrębie twarzy, głowy i szyi z powodu stresu i silnych emocji.
Oprócz stresu wystąpieniu bólu sprzyja przemęczenie, przepracowanie, głód albo niedobór płynów, niewyspanie i inne zaburzenia snu, zmiany ciśnienia atmosferycznego. Czynnikiem wywołującym mogą być także używki i leki. Szczególnym typem bólu jest polekowy ból głowy, który pojawia się u osób nadużywających leki przeciwbólowe.

Diagnostyka

Napięciowe bóle głowy są bardzo charakterystyczne i zwykle nie wymagają intensywnej diagnostyki. W przypadkach nietypowych lub ciężkich neurolog może zalecić EEG, tomografię głowy lub rezonans magnetyczny (głowy, kręgosłupa szyjnego) i inne badania.

Leczenie

W łagodnych i rzadkich bólach napięciowych stosuje się łagodne leki przeciwbólowe takie jak aspiryna, paracetamol, ibuprofen. Pomagają również masaże.
Przy częstych bólach należy przede wszystkim znaleźć czynniki wywołujące ból, by móc je wyeliminować. Złym i niebezpiecznym rozwiązaniem jest częste stosowanie leków przeciwbólowych. Lepszym rozwiązaniem od przyjmowania leków przeciwbólowych jest zastosowanie przepisanych przez lekarza leków przeciwdepresyjnych (oprócz łagodzenia skutków stresu, zmniejszają również odczuwanie bólu), leków rozluźniających mięśnie albo leków przeciwdrgawkowych (działają profilaktycznie nie dopuszczając do wyzwolenia bólu). Rodzaj leczenia jest dobierany indywidualnie przez lekarza neurologa.