Leczenia z Apomorfiną dla osób chorujących na Parkinsona

Apomorfina jest lekiem stosowanym u pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona w zaawansowanym stadium. Chlorowodorek apomorfiny jest silnym i bezpośrednio działającym agonistą receptora dopaminy. Lek podawany podskórnie szybko zwalcza objawy parkinsonizmu (działa szybciej od lewodopy). Apomorfina nie jest morfiną i nie ma działania narkotycznego.

Zalety terapii
• lepsza kontrola choroby poprzez redukcję częstości występowania i czasu trwania okresów wyłączenia,
• zmniejszenie powikłań ruchowych – fluktuacji i dyskinez,
• redukcja dawek leków doustnych średnio o połowę,
• wlew podskórny jest najmniej inwazyjną formą leczenia,
• można ją kontynuować przez wiele lat,
• poprawa ogólnej jakości życia.

Dla kogo?
Apomorfina pozwala uzyskać lepsze wyniki leczenia u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona, trwającym co najmniej od 5 lat, z towarzyszącymi fluktuacjami ruchowymi, u których leczenie doustne nie przyniosło zadowalającej kontroli ruchów. Fluktuacje ruchowe to okresy słabego działania leków czyli tzw. okresy wyłączeń „OFF”. Ta metoda leczenia jest najbardziej przydatna dla osób skarżących się na krótkotrwałe działanie, a czasem brak działania przyjmowanych leków, pomimo ich zażycia. Terapia apomorfiną pozwala również na redukcję jednocześnie stosowanych leków o średnio 50%.

Jak działa pompa?
Apomorfinę podaje się poprzez cewnik, za pomocą małej przenośnej pompy. Tuż pod skórą, w tkance tłuszczowej brzucha umieszcza się krótką, delikatną igłę. Podawanie leku do tkanki podskórnej zapewnia niemal 100% wchłanianie leku do krwi. Ponadto, stała stymulacja dopaminergiczna uzyskana dzięki podskórnej infuzji najlepiej naśladuje działanie dopaminy w mózgu. Pompa jest łatwa w obsłudze i u większości pacjentów można ją zaprogramować na całodzienne leczenie. Wystarczy więc by chory lub opiekun ustawił pompę raz dziennie – rano.

Jak wygląda  pompa z apomorfiną?

• dyskretne i przenośne urządzenie
• waga: 220g wraz z bateriami
• możliwość przymocowania pompy do paska od spodni/spódnicy lub ukrycia pod ubraniem
pompa na skórze

pompa

Skutki uboczne terapii
Wraz z rozpoczęciem terapii mogą się pojawić nudności i wymioty. Nudności występują tylko u niektórych osób i są krótkotrwałe. Lekarz prowadzący w początkowym okresie leczenia często włącza więc leki przeciwwymiotne. Mimo szybkiego wchłaniania się apomorfiny z tkanki podskórnej, może dojść do  jej gromadzenia się i powstawania guzków. Zwykle nie jest to uciążliwe dla pacjentów. Pojawianie się guzków można ograniczyć poprzez zmianę miejsca iniekcji oraz restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny. Podczas leczenia dopaminergicznego mogą wystąpić takie objawy, jak obniżenie ciśnienia krwi, omamy, halucynacje, dezorientacja. W takich przypadkach lekarz może odpowiednio zredukować dawki stosowanych leków.

Jak wygląda kwalifikacja w Neuro-Care
1. Pierwsza konsultacja z neurologiem specjalistą w dziedzinie choroby Parkinsona. W jej trakcie lekarz ocenia możliwości kwalifikacji pacjenta do leczenia apomorfiną. Pacjent otrzymuje specjalny dzienniczek, lekarz omawia i modyfikuje dotychczasowy sposób leczenia.

2. Druga wizyta: kwalifikacja właściwa do leczenia za pomocą pompy z apomorfiną (4-7 godzin). Specjalista weryfikuje dzienniczek pacjenta, odbywają się badania neurologiczne, testy neuropsychologiczne, konsultacja z lekarzem specjalistą w dziedzinie psychiatrii, testy odpowiedzi na apomorfinę (test ten obejmuje serię wstrzyknięć podskórnych za pomocą krótkich i delikatnych igieł iniekcyjnych wraz z oceną skuteczności podawanego leku) oraz test z lewodopą.

3. Trzecia wizyta: Podanie leku apomorfina (pobyt całodzienny). Po raz pierwszy pacjent ma poddany preparat za pomocą pompy. W celu ustalenia właściwej dawki, co +/- 45 minut pacjent otrzymuje jedną dawkę leku, za każdym razem nieco wyższą w stosunku do poprzedniej. Po każdej dawce lekarz specjalista oceni procent poprawy ruchowej.

Apomorfina (Decepton®) w chwili obecnej niestety nie jest lekiem refundowanym. Koszt leku średnio miesięcznie to 2500-3500zł w zależności od zaleconej przez lekarza specjalistę, skutecznie działającej dawki.

W celu uzyskania szerszych informacji na temat terapii z wykorzystaniem pompy z apomorfiną, prosimy bezpośrednio kontaktować się z naszym ośrodkiem, pod numerami telefonów: 500 278 847, 32 353 93 59 w godzinach 08:00-16:00.
Kontakt telefoniczny
pn-pt w godz. 08:00 do 16:00
Tel.: 32 353 93 59
Kom.: 500 278 847Centrum Leczenia Choroby Alzheimera Neuro-Care
ul. Pawła Kołodzieja 8, Katowice
www.neuro-care.pl
neuro-care@neuro-care.pl

Centrum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

 

ZAPRASZAMY !

Formularz kontaktowy
Masz pytanie? Zadaj je naszym specjalistom.[contact-form-7 404 "Not Found"]

 

Dodatkowe informacje:

  1. Dowiedz się więcej o chorobie Parkinsona – www.neuro-care.com.pl/choroba-parkinsona/
  2. Dowiedz się więcej o metodach leczenia Parkinsona – www.neuro-care.com.pl/leczenie-choroby-parkinsona/
  3. Przejdź na stronę główną serwisu – www.neuro-care.com.pl