Klasterowy ból głowy

Objawy

Klasterowy ból głowy to rzadki, ale bardzo silny ból napadowy. Ból opisywany jest jako szarpiący, palący lub świdrujący, obejmuje typowo jedno oko i promieniuje do okolic po jednej stronie twarzy. Często wybudza w środku nocy. Ataki bólu pojawiają się codziennie w tzw. klasterach – cyklach trwających kilka dni, tygodni lub nawet do 3 miesięcy. W trakcie klasteru, picie alkoholu może wywołać atak bólu. Po jego zakończeniu, bóle ustępują na dłuższy okres (od kilku miesięcy do kilku lat).

 

Przyczyna

Nie jest dokładnie poznana. Mężczyźni chorują częściej niż kobiety.

Diagnostyka

Badania diagnostyczne obejmują głównie tomografię komputerową, rezonans magnetyczny głowy oraz badanie angiograficzne. Często konieczna jest także konsultacja okulistyczna.

Leczenie

W leczeniu klasterowych bólów głowy bardzo skuteczne jest podanie czystego tlenu przez maskę. Stosowane są też leki przeciwmigrenowe (tryptany i dihydroergotamina) i hormonalne (oktreotyd).
W profilaktyce napadów stosowane są leki z grupy tzw. blokerów kanału wapniowego, lit lub sterydy. Przy braku skuteczności farmakoterapii można rozważyć leczenie neurochirurgiczne.