Gdy opiekujesz się osobą chorą na Alzheimera

Zachowanie bliskiej Ci osoby budzi Twój niepokój? Widzisz, że coraz częściej się zapomina? Szuka słów w trakcie rozmowy, zapomina o ważnych terminach? Nie lekceważ tych objawów – zrób prosty test i dowiedz się czy obserwowane przez Ciebie zachowania to zaburzenia pamięci, a jeśli tak to jak skutecznie takiej osobie pomóc.
[sc:ramka text=”Zrób test 10-ciu pytań – sprawdź czy bliska Ci osoba jest zagrożona chorobą Alzheimera
Opracowano na podstawie wytycznych Międzynarodowego Towarzystwa Alzheimerowskiego. Na pytania proszę odpowiadać: tak lub nie

Czy bliska Ci osoba:

 • Ma problemy z pamięcią, które przeszkadzają jej w codziennym życiu?
  Zapomina o ważnych datach, często pyta o tę samą informację, musi korzystać z notatek, aby nie zapomnieć o ważnych rzeczach?
 • Ma trudności z planowaniem i rozwiązywaniem problemów?
  Problemy z liczeniem, podsumowywaniem wydatków i liczb, płaceniem rachunków, zauważasz pogorszenie jakości wykonywania dotychczasowej pracy?
 • Ma problem z wykonywaniem swoich zwykłych zadań w domu i poza nim?
  Kłopoty z jazdą samochodem, gubienie się w znanym otoczeniu, problemy przy gotowaniu znajomych potraw np. zapominanie o ważnych składnikach, brak przypraw, potrawy przestają się „udawać”, zapomina jak używa się pralki, mikrofalówki, pilota do telewizora?
 • Ma problem z przypomnieniem sobie miejsca i czasu?
  Zdarzyło się mu/jej zagubić w swojej miejscowości, zapomnieć jaki jest dzień, pora roku, miesiąc?
 • Ma problemy z czytaniem?
 • Ma problemy z mową, szuka słów, zapomina nazw?
 • Kładzie swoje rzeczy w nietypowych miejscach, a potem ich szuka?
 • Ma problemy z podejmowaniem właściwych decyzji?
  Pod wpływem chwili podejmuje decyzje niekorzystne dla siebie – na przykład niepotrzebne, kosztowne zakupy pod wpływem reklamy lub telemarketera?
 • Wycofała się z pracy lub z życia towarzyskiego ze względu na dyskomfort spowodowany zapominaniem?
 • Ma zmienny nastrój, a osoby z jego/jej otoczenia mówią, że się zmienił/a?
  Czy wystąpiła zmiana charakteru – pojawiła się podejrzliwość, nerwowość?

Jeśli na choć jedno pytanie odpowiedziałeś/-aś ‚tak’, porozmawiaj z bliską Ci osobą na ten temat i zaproponuj fachową pomoc.”]

Zadzwoń i umów bliską Ci osobę na konsultację, odpowiemy na pytanie czy konieczna jest dalsza diagnostyka i leczenie. Zapraszamy także osoby ze stwierdzoną chorobą Alzheimera lub innym otępieniem. Proponujemy wielokierunkową terapię pod opieką naszych specjalistów.

[sc:ramka ikona=”6″ text=”Pamiętaj – pamięć to tożsamość! Im szybciej rozpoczęta terapia, tym większa szansa na lepsze życie – dla Ciebie i Twoich najbliższych.”]